Aktualności spółki

Columbus zapewni korzyści z fotowoltaiki nawet po zakończeniu systemu opustów

10 czerwca 2021 14:25

Columbus Energy po raz kolejny udowadnia, że jest krok przed rynkiem. Już 11 czerwca Spółka uruchomi zapowiadaną usługę Prąd jak Powietrze, będącą alternatywą dla prosumentów po nowelizacji prawa energetycznego.

Ogłoszona w ostatnich dniach informacja o planowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska likwidacji systemu opustów dla prosumenckich mikroinstalacji wstrząsnęła branżą fotowoltaiczną. Brak jednego z głównych czynników, który w ostatnich latach napędza rozwój krajowej fotowoltaiki, może wywołać spadek zainteresowania instalacjami PV i gwałtowne wyhamowanie rynku od 2022 r. Columbus Energy, jako wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, przygotował i w najbliższych dniach uruchomi rozwiązanie, które zagwarantuje przyszłym prosumentom szybki zwrot inwestycji nawet po nowelizacji prawa energetycznego.

– System wsparcia prosumentów, który został wprowadzony w 2016 r., nie mógł trwać w nieskończoność. Już od ponad roku MKiŚ zapowiadało zmiany w zakresie bilansowania energii. W Columbusie przygotowywaliśmy się do takiej sytuacji od dawna: rozpoczęliśmy proces przejęcia spółki obrotu energią i tworzyliśmy usługę Prąd jak Powietrze (PJP), którą zakomunikowaliśmy na początku br. I już od najbliższego piątku, 11 czerwca, startujemy z PJP, czyli zaczniemy podpisywać z klientami pierwsze umowy kompleksowe, dzięki czemu będą oni mogli korzystać z bilansowania energii w systemie korzystniejszym niż obecnie, bo 1:1. W tej usłudze można będzie odebrać całą oddaną nadprodukcję energii z fotowoltaiki, i nie zmieni się to również w przyszłym roku – tłumaczy Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

W ramach usługi dystrybucji energii Prąd jak Powietrze, klienci Columbusa będą rozliczani w systemie 1:1. Oznacza to, że każdą nadmiarową kilowatogodzinę oddaną do sieci będą mogli odebrać bez dodatkowych kosztów – opłat dystrybucyjnych czy przesyłowych. Co istotne, do programu mogą też przystąpić właściciele instalacji fotowoltaicznych zakupionych u innych dystrybutorów, jednak tylko ci, którzy zamontowali PV do końca 2020 r. W najbliższy piątek startuje pierwszy etap realizacji usługi, który umożliwia bilansowanie w taryfie G12W. W kolejnym etapie bilansowanie będzie możliwe we wszystkich strefach.

– Innowacyjnością usługi PJP jest całkowity brak opłat za magazynowanie energii w sieci, przy bilansowaniu 1:1. To oznacza, że wszystkie niewykorzystane kilowatogodziny wprowadzone do sieci mogą zostać odebrane bez żadnych ukrytych kosztów. Dodatkowo, nie ma ograniczeń czasowych. Klienci mogą odebrać swoje nadwyżki przez cały okres trwania umowy z Columbus. Zapewniamy też 100% energii z Gwarancją Pochodzenia, co oznacza, że użytkownicy będą korzystać wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych – dodaje Dawid Zieliński.

Warto dodać, że równolegle Columbus pracuje nad autorską aplikacją dla swoich klientów, opartą o technologię blockchain, która pozwoli na monitorowanie produkcji energii oraz ilości oddanej i pobranej z sieci. Dzięki temu rozwiązaniu nadwyżki prądu będą przeliczane i „odkładane” w portfelu jako tokeny. Za tokeny użytkownik będzie mógł odbierać kilowatogodziny, które oddał. Oprócz tego, będzie mógł przesyłać tokeny innym użytkownikom systemu lub np. do stacji ładowania pojazdów elektrycznych, aby zasilić swój samochód. W przyszłości aplikacja będzie też dawać porady dotyczące optymalizacji zużycia energii w domu.

Zapisy do rozpoczęcia świadczenia usługi Prąd jak Powietrze będą dostępne od 11 czerwca br. na dedykowanej stronie www.pradjakpowietrze.pl


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: