Aktualności spółki

Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne za ponad 97 mln euro z udziałem w zyskach

23 grudnia 2022 12:57
Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka ENGIE Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego ENGIE.

Zgodnie z zapowiedzią, Columbus Energy S.A. podpisał 22 grudnia br. umowę z ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. na sprzedaż 100% udziałów w spółkach celowych z Grupy, posiadających projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW. Projekty są na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji. Pierwsza transza transakcji, zgodnie z podpisaną umową, obejmuje nabycie przez ENGIE Zielona Energia udziałów spółek celowych, mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne transze transakcji zostały zaplanowane na 2023 r. Łączna cena transakcji wraz z subrogacją wyniesie od 97,6 do 110 mln euro – ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek farmowych i będzie rozliczana do końca 2026 r.

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm Columbus przeznaczy na spłatę project finance w mBanku oraz Zielonych Obligacji – łącznie ok. 180 mln zł. Pozostałe środki Spółka wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza – DC24.

Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w Grupie Kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję. Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partneremGrupą ENGIE w zakresie innych projektów OZE – tłumaczy Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: