Już po raz 14. magazyn Forbes opublikował zestawienie najszybciej rozwijających się firm w Polsce. Tegoroczny Diament Forbesa trafił do Columbus Energy aż w dwóch kategoriach – Spółka zwyciężyła w ogólnopolskim rankingu firm o przychodach przekraczających 250 mln zł oraz w zestawieniu regionalnym, w woj. małopolskim.
Diamenty Forbesa to prestiżowe zestawienie najszybciej rozwijających się polskich firm, przygotowywane przez miesięcznik Forbes, we współpracy z firmą analityczną Bisnode Polska. W rankingu biorą udział firmy, które w 3 ostatnich latach najszybciej zwiększyły swoją wartość. W tegorocznym podsumowaniu, na szczycie listy przedsiębiorstw o przychodach przekraczających 250 mln zł, które w 2020 r. miały największą dynamikę wzrostu, uplasował się wiodący na polskim rynku dostawca usług z zakresu nowoczesnej energetyki – Columbus Energy S.A.
– To pierwsze tego rodzaju wyróżnienie dla Columbusa i mam nadzieję, że nie ostatnie. Diamenty Forbesa potwierdziły, że w 2020 r. Spółka osiągnęła spektakularną dynamikę wzrostu. Ale na tym nasze ambicje się nie kończą. Nowości, które od pewnego czasu przygotowujemy, dadzą podstawę do dalszego rozwoju Columbus, i liczę, że długoterminowa strategia naszej transformacji w spółkę technologiczną też zostanie w przyszłości zauważona – komentuje Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.
Według twórców rankingu, tegoroczne Diamenty Forbes są zielone, a swojej barwy nabrały za sprawą zielonej transformacji coraz bardziej odczuwalnej w polskiej gospodarce. “Stąd na samym szczycie znalazł się giełdowy przebój ostatnich lat Columbus Energy, ze średnim ważonym wzrostem wartości na poziomie 273 proc., i to w gronie dużych przedsiębiorstw” – uzasadnia redakcja magazynu Forbes.
Ranking Diamentów Forbesa jest zbudowany w oparciu o tzw. metodę szwajcarską łączącą w sobie metodę majątkową i dochodową. Brane są w niej pod uwagę zestawienia takie jak wartość majątkowa firmy oraz zyski z ostatnich 3 lat. Kluczowymi kryteriami według pomysłodawców rankingu są między innymi wiarygodność płatnicza, historia płatnicza oraz brak negatywnych zdarzeń prawnych. Analizie nie podlegają przedsiębiorstwa, które znajdują się w stanie upadłości lub likwidacji.