Aktualności spółki

Dobre praktyki Columbus po raz trzeci w raporcie FOB

16 kwietnia 2024 13:03

Aż 5 działań spółki Columbus Energy z zakresu ESG i zrównoważonego rozwoju znalazło się w tegorocznej edycji raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Premiera raportu FOB odbyła się 16 kwietnia br., podczas konferencji “Targi Idei ESG”.

Spośród 5 dobrych praktyk Columbus, które uwzględniono w raporcie FOB, 3 dotyczą środowiska, a 2 zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej. Do obszaru środowiskowego zaliczono następujące projekty: Zielone Świadectwa, czyli certyfikaty wydawane przez Columbus i opracowane przez Carbon Footprint Foundation, potwierdzające ilość zredukowanych emisji CO2 dzięki inwestycji w OZE, a także wyjątkowe wydarzenia: szczyt klimatyczny Carbon Footprint Summit 2023 – efekt motyla oraz konferencję TEDx Nadwiślańska St. Do obszaru zaangażowania społecznego zakwalifikowano kampanię redakcji Świat OZE -„All you need is… OZE”, której partnerem technologicznym był Columbus, oraz podpisaną przez Spółkę deklarację poparcia dla starań Krakowa, aby uzyskać neutralność klimatyczną do 2050 r. – tzw. Pakt dla klimatu.

Już trzeci rok z rzędu Forum Odpowiedzialnego Biznesu wyróżniło naszą aktywność. To ogromne docenienie, bo oznacza, że te praktyki są dobre i warto się nimi dzielić. Raport jest wartościowym źródłem pomysłów na to, jak robić zrównoważony rozwój bez greenwashingu i dezinformacji. Co ważne, Zarząd FOB nadzoruje merytorycznie Raport, a zgłoszenia przechodzą weryfikację. Jestem dumna, że w ciągu tych 3 lat  już w sumie 16 dobrych praktyk Columbus zrealizował we współpracy z Carbon Footprint Foundation. Lista naszych działań jest satysfakcjonująca, ale mam nadzieję, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowamówi Agnieszka Rozwadowska, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju Columbus Energy, prezeska Carbon Footprint Foundation.

Raport FOB jest największym w Polsce przeglądem dobrych praktyk rynkowych z obszaru zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm, przy czym liczbę praktych, które mogła zgłosić dana firma, ograniczono do 5. Nowością była też możliwość przypisania danej dobrej praktyki do poszczególnych European Sustainability Reporting Standards (ESRS) – standardów raportowania wprowadzonych zgodnie z Corporate Sustainability Reporting Directive.

Dobre praktyki zostały tradycyjnie podzielone na 7 obszarów, zgodnie z normą ISO 26000. W zdecydowanej większości (75 proc.) podmioty zgłaszające dobre praktyki to duże przedsiębiorstwa. 16 proc. stanowią firmy średnie, a firmy małe i mikro to odpowiednio 7 proc. i 2 proc. reprezentowanych przedsiębiorstw.

Więcej szczegółów na temat raportu FOB można znaleźć na stronie Organizatora, gdzie dostępny jest także sam dokument. 

 


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: