Aktualności spółki

Columbus zamknął drugi kwartał i zapowiada powrót do zyskowności

15 sierpnia 2022 12:25
W drugim kwartale br. Columbus Energy osiągnął 97 mln zł przychodów ze sprzedaży. Zarząd przekonuje, że trudny okres w działalności Spółka ma już za sobą, co potwierdzają m.in. miesięczne przychody.

Zgodnie z opublikowanym raportem kwartalnym, w drugim kwartale br. Columbus Energy osiągnął 97 mln zł przychodów ze sprzedaży. Na wyniku EBITDA Spółka zanotowała stratę w wysokości 32 mln zł.

Podstawowa linia biznesowa, czyli sprzedaż bezpośrednia, przyniosła nam słaby wynik w drugim kwartale 2022 r.komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.Pierwszy raz odnotowujemy tak znaczącą stratę, jednak jest to bezpośrednie pokłosie zmian legislacyjnych, które zaszły 1 kwietnia bieżącego roku. Rynek zatrzymał się przez nową ustawę, a wojna w Ukrainie, galopująca inflacja i wysokie stopy procentowe dodatkowo powstrzymywały właścicieli domów przed decyzjami zakupowymi. Jednak, co doskonale widać na publikowanych przez nas szacunkowych przychodach miesięcznych, rynek się odbudowuje, i to w bardzo dobrym tempie 20-30% miesięcznie. W lipcu osiągnęliśmy prawie 40 mln zł przychodów, a nasz cel w tym roku to przekroczenie 60 mln zł miesięcznie i dążenie do tego, aby zawsze być powyżej tego poziomu.

W zakresie zmniejszenia kosztów Columbus wprowadził zdecydowane działania, których efektywność widoczna będzie już w trzecim kwartale br.

Przez ostatnie 4 miesiące mocno zoptymalizowaliśmy strukturę kosztów stałych i zmiennych, wiele zmian jest jeszcze w trakcie wdrożenia i transformacji. Ma to bardzo znaczący wpływ na marżę, w efekcie czego spodziewamy się powrotu do zyskowności z 2020 r. Zmniejszenie kosztów stałych i dokładniejsza kontrola kosztów zmiennych już dzisiaj przynoszą wymierne efekty, natomiast ich wartość i wpływ poznamy w podsumowaniu trzeciego kwartałudodaje Prezes Zieliński.

Zarząd podkreśla przewagi konkurencyjne Spółki na rynku, m.in. jeden z największych w Polsce portfel rozwijanych projektów farm fotowoltaicznych, inwestycje w wielkoskalowy magazyn energii, najwyższej jakości usługi serwisowe i utrzymaniowe, produkty cyfrowe (system HEMS) oraz dostrzega duży potencjał w działalności rozpoczętej w Republice Czeskiej, którą koordynuje nowy wiceprezes Columbus – Michał Gondek.

Podobnie jak całej branży fotowoltaicznej, nie było nam łatwo przez ostatnie miesiące, ale zmiany, które wdrożyliśmy, już przynoszą znaczące efekty. Udowodniliśmy, że nie tylko jesteśmy w stanie zreorganizować się pod nowe rozdanie w konsolidującej się branży, ale zbudowaliśmy lepszy model biznesowy podkreśla Prezes Columbus.

Warto dodać, że w ostatnich dniach Spółka złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny, celem przeniesienia notowań Columbus Energy na rynek regulowany.

Jest to nasze drugie podejście i nie ukrywam, że tym razem prospekt wygląda dojrzalej. Trudno teraz oszacować termin, ale mam nadzieję, że uda nam się przenieść notowania jeszcze w tym roku. Sytuacja związana z notowaniem Columbus Energy na fixingu jest niekomfortowa, dlatego przy okazji kwartalnej rewizji GPW będziemy wnioskować o przywrócenie Spółki do notowań ciągłychwyjaśnia Dawid Zieliński.


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: