Aktualności spółki

Columbus podsumował 2022 r.

22 marca 2023 14:56

W 2022 r. Grupa Columbus Energy osiągnęła 598,1 mln zł przychodów. Mimo ujemnej wartości EBITDA, Zarząd Spółki kwalifikuje te wyniki jako inwestycję w stabilizację biznesu na kolejne lata.

Zgodnie z opublikowanym raportem rocznym, w minionym roku przychody Grupy Columbus osiągnęły wartość 598,1 mln zł, czyli tylko o 15 proc. mniej niż w 2021 r., który jest uważany za rekordowy w branży fotowoltaicznej. Wynik EBITDA Grupy wyniósł -54 mln zł, jednak EBITDA skorygowana wyniosła -42 mln zł. Zarząd Columbus podkreśla, iż wyniki za 2022 r. są mocno obciążone kosztami, na które składały się m.in. odsetki, prowizje i opłaty na rzecz zmian struktury finansowania, ale też odpisy i rezerwy. Wspomniane koszty osiągnęły łączną wartość 62 mln zł, co znacznie wpłynęło na końcowy wynik Grupy.

– W ciągu ostatnich 12 miesięcy z rynku fotowoltaicznego zniknęło, bądź przebranżowiło się ponad 90% firm. Pozostało kilka większych podmiotów i rozdrobniony rynek instalatorów lokalnych. Podsumowując wynik finansowy, warto więc zapytać, czy koszt, jaki ponieśliśmy w 2022 r., był wart znalezienia się w miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Inaczej ujmując, czy inwestycja dziesiątków milionów złotych w to, aby 90% naszej konkurencji na rynku fotowoltaiki zniknęła, była dobrą inwestycją? Uważamy, że tak – twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A.

Obecnie Columbus posiada powyżej 15% udziałów w rynku fotowoltaiki (biorąc pod uwagę pierwszy kwartał 2023 r.) i ponad 30% w rynku magazynów energii dla domów. Dzięki dywersyfikacji struktur sprzedaży, podzielonej na sprzedaż własną oraz sprzedaż przez Columbus Elite i Votum Energy, aktualnie Grupa montuje 700-800 instalacji dla domów miesięcznie. Jak twierdzi Zarząd Spółki, Columbus ma ambicje podwoić ten wynik w najbliższych miesiącach i dojść do 30% udziału w rynku domowej fotowoltaiki.

Jednym z sukcesów Columbus w minionym roku było rozpoczęcie działalności w Republice Czeskiej, gdzie zaoferowano fotowoltaikę, magazyny energii, pompy ciepła i ładowarki do samochodów elektrycznych dla klientów indywidualnych i biznesowych.

– Nie tylko weszliśmy na ten rynek, ale już znaleźliśmy się w top 5 firm rynku czeskiego, a w 2023 r. chcemy wejść na podium. W samym pierwszym kwartale 2023 r. na rynku czeskim zamontujemy ok. 300 instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii, których wartość obrotu szacujemy na 30 mln zł, z solidną EBIDTA. Model wypracowany w Czechach chcemy zreplikować na Słowację w drugim kwartale 2023 r. w ramach umowy JV z naszymi czeskimi wspólnikami. Rozważamy też podobny model w kolejnych krajach. W Polsce tworzyliśmy rynek fotowoltaiki od początku, przechodząc przez jego wzrost, historyczny boom, następnie jego załamanie i obecnie stabilizację. Wiemy jak zarządzać każdym z tych okresów i dostosować organizację do skrajnie różnych wyzwań, dlatego chcemy wykorzystać tę wiedzę na innych rynkach europejskich – komentuje Dawid Zieliński.

Kolejnym, ważnym wydarzeniem 2022 r. było wejście Columbus na rynek wielkoskalowych magazynów energii. Spółka posiada jeden z największych portfeli projektów magazynów energii z warunkami przyłączenia. Budowa i zarządzanie wielkoskalowym magazynem energii to kluczowa kompetencja, która w przyszłości będzie niezbędna na rynku energetyki. Tę kompetencję Columbus buduje wewnątrz własnych struktur i w przyszłości chce z niej uczynić znaczącą przewagę konkurencyjną Grupy.

– Rynek mocy gwarantuje bankowalność projektów i jest w stanie spłacić większość nakładów inwestycyjnych. Bez magazynów energii polski rynek energetyczny praktycznie nie ma szans na stabilne funkcjonowanie. Będziemy potrzebować ponad 10 GW mocy magazynów energii, aby zbilansować strukturę miksu energetycznego kraju. Magazyny energii na świecie świadczą wiele usług systemowych, na których solidnie zarabiają. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji strategicznej, czy będziemy sami budować magazyny, czy zaprosimy inwestora strategicznego, ale inwestycje w te trzy magazyny energii to ponad 4 mld zł w horyzoncie 3-5 lat – twierdzi Prezes Columbus.

Warto przypomnieć, że Columbus jest na finiszu procedury przeniesienia notowań na główny parkiet GPW. Dnia 14 marca KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Spółki. Po publikacji raportu rocznego, nastąpi suplementacja prospektu o wyniki roczne, a następnie w ciągu kilku tygodni zostanie wyznaczona data przeniesienia notowań na główny parkiet.

– Rok 2022 był dla nas lekcją pokory oraz manewrowania między dużymi wyzwaniami, a szansami rynkowymi. Mamy nadzieję, że 2023 r. przyniesie stabilizację w sprzedaży bezpośredniej w Polsce, rozwój naszej działalności poza Polską, ale również kontynuację inwestycji w farmy fotowoltaiczne i magazyny energii. W bieżącym roku na pewno zakontraktujemy budowę pierwszego magazynu energii. Być może już po pierwszym kwartale odbudujemy bilans, czyli zdolność do finansowania inwestycyjnego i obrotowego, co z kolei przyniesie nam oddech i czas na rewizję strategii – dodaje Dawid Zieliński.


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: