Aktualności spółki

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

11 maja 2022 13:41

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.           

Według prognoz, gwałtownie rosnący światowy rynek internetu rzeczy  (ang. IoT – Internet of Things) już w 2025 r. będzie wart 1,1 biliona dolarów.  Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania. Przełomowe, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie nawet w sztucznym świetle. Te unikalne atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problemmówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies.Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tej niedostępnej wcześniej technologii jest możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.                         

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona. W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalnościtwierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.

Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z Saule Technologies i Columbus Energy – polskimi liderami innowacji w dziedzinie nowych źródeł energii – i wspierać ich w tworzeniu produktów, które mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin gospodarki i życia, także dzięki wykorzystaniu narzędzi jakie oferuje chmura obliczeniowa. Zielona transformacja energetyczna przy użyciu technologii cyfrowych to jednocześnie jeden z naszych głównych priorytetów w Google. Nie tylko sami zobowiązaliśmy się do przejścia do 2030 roku całkowicie na energię zeroemisyjną – tworzymy rozwiązania pomagające innym w osiągnięciu podobnych celówmówi Magdalena Dziewguć, Country Manager Google Cloud w Polsce.

Firmy zakładają, że ich współpraca pozwoli przyspieszyć polską i potencjalnie światową      transformację energetyczną i cyfrową, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim jednak dla społeczności w największym stopniu dotkniętych cyfrowym wykluczeniem lub problemami                    z zapewnieniem zielonych źródeł energii.          


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: