Aktualności spółki

Columbus, Saule i Somfy Polska łączą siły i wdrożą w tym roku nowe produkty z wykorzystaniem perowskitowych ogniw fotowoltaicznych

30 marca 2022 15:56

Innowacyjne rozwiązania dla budynków istniejących lub nowo powstających zaproponują w tym roku firmy Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska. Spółki, współpracujące nad komercyjnymi wdrożeniami ogniw perowskitowych, podpisały w tym celu umowę o współpracy strategicznej.

Trójstronna umowa, podpisana 30 marca br. przez Columbus Energy, Saule Technologies i Somfy Polska, jest finalizacją porozumienia, jakie spółki zawarły w sierpniu 2021 r., podczas premiery komercyjnego zastosowania lameli Saule Technologies, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi. Somfy, jako jeden z liderów rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej oraz systemów smart home, otwiera przed Saule i Columbusem nowe możliwości oraz dostęp do swoich klientów i rozwiązań produktowych.

Zgodnie z zawartą umową, spółki będą współpracować w zakresie komercjalizacji oraz dalszego rozwoju ogniw perowskitowych w obszarach transformacji energetycznej i cyfrowej na terenie Polski. Wspólnie też opracują i wprowadzą na rynek nowe produkty dla sektora budynków istniejących lub nowo powstających, w tym dla klientów indywidualnych.

Planujemy wspólnie stworzyć kilka nowych produktów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, w tym co najmniej trzy z kategorii BAPV, B2B utility-scale oraz B2C. Mając w zespole wybitnych ekspertów z zakresu nowoczesnej energetyki oraz światowej klasy producenta systemów automatyki budynkowej, możemy opracowywać rozwiązania, które mają szansę dalej rewolucjonizować ekologiczne budownictwo mówi Piotr Krych, pełnomocnik Zarządu Saule S.A.

– Umowa poszerza nasze możliwości, jako lidera rynku automatyki mieszkaniowej i budynkowej, w tworzeniu i promowaniu kolejnych projektów z komercyjnym zastosowaniem perowskitów firmy Saule Technologies. Doskonale wpisuje się to w trend zrównoważonego budownictwa, jest także zgodne z celami Karty Zielonej Transformacji, którą wszyscy podpisaliśmy w maju ubiegłego roku. Budynki odpowiadają dziś w Polsce za 38 proc. emisji gazów cieplarnianych, więc pracy czeka nas dużo. Z tak doświadczonymi partnerami biznesowymi jak Columbus i Saule działania na tym polu będą na pewno bardziej efektywne. Umowa daje także Somfy możliwość zainteresowania większej grupy użytkowników przygodą ze smart home. Bo wykorzystanie tej możliwości to nie tylko wygoda i oszczędności widoczne w miesięcznych rachunkach, ale także kolejna cegiełka w walce z klimatycznymi zagrożeniami twierdzi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający i członek Zarządu Somfy Polska.

To wielka satysfakcja, że w tych niełatwych czasach mamy silnych partnerów, prawdziwych branżowych liderów, z którymi możemy podjąć wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami z zakresu OZE. Łącząc siły i kompetencje w poszczególnych obszarach, możemy stworzyć zastosowania, które w przyszłości okażą się pożądane na większości budynków, jeśli weźmiemy pod uwagę gigantyczne wzrosty kosztów ich eksploatacji – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek Rady Nadzorczej Saule S.A.

– W marcu 2021 r. Komisja Europejska jasno wytyczyła wizję, cyfrowy kierunek rozwoju do roku      2030 r. Saule Technologies pierwszy raz zaprezentowało odpowiedź na ten kierunek (m.in. na dyrektywę „Omnibus” dla retailu) w listopadzie 2021 r., podczas premiery PESL – Perovskite Electronic Shelf Label. Współpraca z Somfy jest dla nas kolejnym etapem otwarcia na nowe produkty i rynki, gdzie zastosowane zostaną ogniwa perowskitowe dla segmentu IoT w celu cyfryzacji branży B2B utility-scale – fabryk, magazynów, etc. – oraz B2C. Jesteśmy pewni, że nasze wspólne działania w tandemie, z unikalnością ogniw perowskitowych, pozwolą na pełną automatyzację procesów z wykorzystaniem ogniw perowskitowych, układów elektronicznych, rozwiązań predykcyjnych, AI, big data, zaawansowanych rozwiązań IT w celu przyspieszenia transformacji gospodarek UE – mówi Artur Kupczunas, wiceprezes Zarządu Saule S.A.

Przypomnijmy, że pierwszym wspólnym projektem trzech spółek było komercyjne zastosowanie automatycznych lameli, czyli łamaczy światła z perowskitowymi ogniwami słonecznymi na budynku firmy Aliplast w Lublinie w sierpniu 2021 r. Łamacze światła latem chronią przed ostrym światłem i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, a zimą przed wyziębianiem przez mroźne wiatry. Wyposażone w perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies, jako niezależne, zielone źródło energii elektrycznej mogą znacząco zmniejszyć opłaty za prąd.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.


Udostępnij w mediach społecznościowych:
Udostępnij na Facebook Udostępnij na LinkedIn Udostępnij na Twitter Skopiuj link

Może Cię również zainteresować: